Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2020

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2020

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2020

14. - 15. 8. 2020, Dobrš

Festival Dobršská brána ve svém 4. ročníku opět nabídne osvěžující vhled do světa soudobé hudby bez dramaturgických kompromisů a formálního žánrového zařazení interpretů. Ti ve tvorbě, kterou představí, volně přechází mezi žánry a kombinují prvky lidové hudby s jazzem a komorní hudbou. Tomu odpovídá i konkrétní dramaturgie festivalu a jeho motto "Brána do světa hudby".

Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční na různých místech Dobrše. Většina vystoupení se uskuteční v areálu tvrze a zámku, jiná u kaple sv. Jana a Pavla. Komorní koncerty jsou předpokládány v kostele Zvěstování Panny Marie.

Posluchači i hudebníci z celého světa se tak seznámí s Dobrší a jejími památkami vč. významných sakrálních zblízka.

Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání. Festival současně dává nový impulz k setkávání světových hudebníků a českého publika na místě pro mnohé návštěvníky netradičním, přesto s dlouhou tradicí a to také hudební, přesto však mimo tradiční české metropole. Důkazem skutečnosti, že zaměření festivalu bylo vykročení tím správným směrem je úspěch předchozích tří ročníků, podpořený hudebními ohlasy ze strany publika a recenzemi hudebních kritiků, na kterém se v průběhu dvou dnů posluchačům představili interpreti z Norska, Nizozemska, Japonska, Německa, Anglie, Španělska, Senegalu, Maďarska, Francie a ČR. Proběhla tak akce se vskutku evropským přesahem.

Jednotícím prvkem čtvrtého ročníku festivalu je tentokrát nástroj „harmonika" a sice akordeon a harmonika foukací. Ty uslyšíme v různých kombinacích, ve volné improvizaci. Zazní tak jazz různorodý, ve všech podobách a barvách, i lidové písně, skladby, komponované na odkazu národního folkloru i kompozice určené přímo pro ty které konkrétní interprety nebo interpretky.

Známí čeští či zahraniční muzikanti a uskupení se představí ve skladbách s historickým původem, ale také ve skladbách, pracující s improvizací a národními lidovými písněmi (např. Finsko, Francie, Anglie, USA, Kolumbie, Itálie, Švýcarsko, ČR), prostor dostanou představení improvizace, intonace a celkové hudební pohotovosti. Bude znít hudba staré i zcela současné, aktuální, vznikající právě v okamžiku vystoupení.


pátek 14.8.

Yvonnick Prené Quartet / USA, FRA

Vesna Cáceres / CZE

Marešová Yasinski RAZAM / CZ, BLR

Kimmo Pohjonen SKIN / FIN


sobota 15.8.

Yvonnick Prené / USA, FRA |workshop

Vernisáž výstavy |galerie CoCo

Check Accordion Trio / CZE

Eliška Sýkorová / CZE

Daniel Mille Quartet / CHE, FRA

Ondřej Zámečník Quintet / CZE

Předprodej na goout.net , na jednotlivé koncerty na místě v infostanu festivalu v den konání akce

Cena: 250 až 700 Kč, senioři nad 65 let poloviční vstupné, děti do 15 let v doprovodu dospělého a ZTP zdarma 

Gianni Coscia & Gianluigi Trovesi / ITA

Grégoire Maret & Edmar Castañeda / CH, COL 

Vydáno: 13.05.2020